Сочувство од Советот на Европа за пожарот во Тетово

Фото: EPA-EFE/YANNIS KOLESIDIS

Во име на 47 земји членки на Советот на Европа, генералната секретарка на Советот на Европа Марија Пејчиновиќ Буриќ, изрази сочувство до Северна Македонија за настраданите во пожарот во модуларната ковид-болница во Тетово.

– Во име на 47 земји членки на Советот на Европа, генералната секретарка Марија Пејчиновиќ Буриќ изразува сочувство до Северна Македонија за смртоносниот пожар во модуларната ковид-болница: „Многу сум тажна. Моите мисли одат кон луѓето во Северна Македонија и сите оние кои ги загубија своите најблиски”, се вели во твитот објавен од портпарлот на Советот на Европа, Даниел Холтген.

Во вчерашниот пожар во ковид-центарот во Тетово загинаа вкупно 14 лица. Во ковид-центарот за време на пожарот, како што информираат од Министерството за здравство, имало вкупно 26 пациенти, останатите 12 се на лекување во тетовската болница и се надвор од животна опасност.

Извор: МИА

ВИДЕО | Детали за пожарот во Тетово: Над 30 пожарникари со 7 возила интервенираат, извадени се починатите пациенти

 

Видео на денот