Собраниската седница за законот за ЈО презакажана за утре во 11 часот - Слободен печат

Собраниската седница за законот за ЈО презакажана за утре во 11 часот

Откако доцнеше почетоко на собраниската седница каде требаше да се расправа за предлог-законот за Јавно обвинителство и Предлог-законот за Советот на јавни обвинители, поради критиките и забелешките од пратениците, претседателот на Собранието Талат Џафери ја презакажа за утре во 11 часот.

Двата закона вчера поминаа во Комисијата за европски прашања и во матичната Законодавно-правна комисија.

За доцна свиканата седница, Џафери рече дека работи по Устав, а според Уставот, Собранието е во постојано заседание.

– Ако ви се спие одете спијте. Но за чекањето самите координатори си ги знаете работите – рече Џафери.

Тој им порача на пратениците дека не комуницира преку Фејсбук, откако вечерва пратеникот на СДСМ Александар Кирацовски преку Фејсбук му порача веднаш и сега да закаже седница за разрешувањето на министерката за труд Рашела Мизрахи.

Прочитајте и...  Мицкоски: Ова е време кога Заев се ослободува од поткуп

Двотретинско мнозинство е потребно за законот за ЈО, кој не е официјален  услов за добивање датум за почеток на преговори со ЕУ, но сепак од високите европски претставници се споменува како позитивен сигнал кој би можел да го придвижи процесот.

Прочитај повеќе

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Остави Коментар

седумнаесет − седум =

Прочитај повеќе

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат

Димитров: Денес е голем ден во мојот град, успеавме да го усвоиме и последниот закон кој беше услов

Слободен печат

Борел: Законот за ЈО е важен чекор за реформските процеси во Северна Македонија

Слободен печат

Џафери го потпиша решението за распишување на изборите

Слободен печат

Фон Дер Лајен: Северна Македонија и Албанија да започнат со преговори ако е можно и пред самитот на ЕУ во Загреб

Слободен печат