Соарс им ја препушта фаворитската улога на „металците“ – Слободен печат
КошаркаСпорт

Соарс им ја препушта фаворитската улога на „металците“

Во второто коло од АБА2-лигата, македонскиот тим му гостува на Спарс кого го елиминира во полуфиналето минатата сезона.

МЗТ Скопје со убедлива победа над Слобода Тузла од 110:88 ја стартува новата сезона, а утре го очекува првиот вистински тест со добро познат противник, Спарс од Сараево. „Металците“ во полуфиналето на плејофот минатата сезона со 2:0 во победи го елиминираа токму Спарс.
Во Спарс му ја препуштаат фаворитската улога на македонскиот шампион.

– МЗТ Скопје во минатото коло покажа каква екипа е, на Слобода и уфрли дури 110 поени што е одлична бројка. Тие се финалисти од минатата сезона и нема потреба да се зборува за нив. Тоа што јас го очекувам од играчите е да покажат се што не покажаа во првото коло во првото коло кога загубивме од Рогашка. Сигурно е дека за една вечер не заборавивме да играме кошарка бидејќи бевме одлични на подготовките – изјави Горан Шеховац, тренерот на Спарс.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close