Со точак од Тетово до Дубровник

Тргнале за Дубровник, Хрватска, но не со моторни возила, туку со велосипеди! Јусуф Бејтулаи и Азби Адеми, ќе патуваат две недели за да стигнат до нивната дестинација, Дубровник.

-Добро или лошо, треба сила, а не посебен велосипед, само сила, желба и храброст – вели Јусуф Бејтулаи.

За да стигнат до Дубровник, Бејтулаи и Адеми ќе патуваат преку Косово и Црна Гора, а во текот на еден ден планираат да поминат од 80 до 100 километри.

-Според рутата што ја дефиниравме ќе направиме повеќе од 1000 километри, околу 1200 километри. Ќе патуваме најмалку две недели, помалку нема шанси, бидејќи од Тетово до Дубровник, најкратката веријанта е 580 километри – рече Јусуф Бејтулаи.

Прочитајте и...  Битиќи: За финансиска поддршка аплицирале 34.000 компании, 90 проценти од барањата се веќе одобрени

-Имаме резервна опрема, гуми, шатори, чадори, значи со цел да ја имаме „куќата со нас”. Имаме соларен панел за мобилни телефони, така што немаме контакт со хотели. Температурите не се пречка за нас, бидејќи секоја година патуваме на овој датум и нашето тело го бара тоа – рече Азби Адеми.

Ова не е првото патување на Бејтулаи и Адеми. Двете дестинации во изминатите години беа Саранда и Црна Гора, а следната година ветуваат дестинација дури и подалечна од Дубровник, пренесува Алсат М.

Прочитај повеќе

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат

Бројот на заразени од коронавирус во светот расте пребрзо: Дневно по 100.000 нови случаи

Слободен печат

Помпео: Кина на одвратен начин ја злоупотребува смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат