Со точак од Тетово до Дубровник – Слободен печат
ВестиМакедонија

Со точак од Тетово до Дубровник

За да стигнат до Дубровник, Бејтулаи и Адеми ќе патуваат преку Косово и Црна Гора, а во текот на еден ден планираат да поминат од 80 до 100 километри.

Тргнале за Дубровник, Хрватска, но не со моторни возила, туку со велосипеди! Јусуф Бејтулаи и Азби Адеми, ќе патуваат две недели за да стигнат до нивната дестинација, Дубровник.

-Добро или лошо, треба сила, а не посебен велосипед, само сила, желба и храброст – вели Јусуф Бејтулаи.

За да стигнат до Дубровник, Бејтулаи и Адеми ќе патуваат преку Косово и Црна Гора, а во текот на еден ден планираат да поминат од 80 до 100 километри.

-Според рутата што ја дефиниравме ќе направиме повеќе од 1000 километри, околу 1200 километри. Ќе патуваме најмалку две недели, помалку нема шанси, бидејќи од Тетово до Дубровник, најкратката веријанта е 580 километри – рече Јусуф Бејтулаи.

-Имаме резервна опрема, гуми, шатори, чадори, значи со цел да ја имаме „куќата со нас”. Имаме соларен панел за мобилни телефони, така што немаме контакт со хотели. Температурите не се пречка за нас, бидејќи секоја година патуваме на овој датум и нашето тело го бара тоа – рече Азби Адеми.

Ова не е првото патување на Бејтулаи и Адеми. Двете дестинации во изминатите години беа Саранда и Црна Гора, а следната година ветуваат дестинација дури и подалечна од Дубровник, пренесува Алсат М.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close