Со свирежи и пцости дочекани Брнабиќ и Лончар во Нови Пазар, лекарите им завртеа грб (ВИДЕО)

Здравствените работници од болницата во Нови Пазар се жалат дека немаат елементарни работи како топломери, апарати за притисок, како и тоа дека респираторите кои претседателот Вучиќ ги донел во овој град се неупотребливи.

Здравствените работници од болницата во Нови Пазар во знак на протест ѝ завртеа грб на премиерката Ана Брнабиќ која заедно со министерот за здравство Златибор Лончар дојдоа во посета на овој град кој се уште е жариште на коронавирусот.

Премиерка Ана Брнабиќ и министерот за здравство Златибор Лончар, наидоа на студен пречек бидејќи Нови Пазар иако има многу нови случаи на ковид-19, се соочува со недоволна опременост и мал персонал во локалната болница.

Фото: Amela Bajrovic/RFE/IRL

Додека се обраќаше Брнабиќ можеше да се слушне довикување, пцости и свирежи како израз на незадоволство од условите во кои работат. Пред болницата граѓани им довикувале и ги прашувале зошто не им донеле опрема, со оглед на тоа што илјадници нивни сограшани се заразени, а многу и починале од коронавирусот.

Прочитајте и...  Три пати повеќе пријавени болни и изнемоштени лица за гласање во кочанскиот регион

Министерот Лончар на дофрлувањата возврати дека не знаат што прават и дека со префрлување на вината за проблемите нема да придонесат за решавање на ситуацијата.


Брнабиќ пак ги обвини дека се политички активнисти и им возврати со: „Не се уплашивме“.

„Не се уплашивме од овие дваесетина луѓе кои ни се закнуваат и не навредуваат. Ова е плодно тло за лажни вести и дезинформации“, рече Брнабиќ, истакнувајќи дека не е вистинита веста дека во Нови Пазар имало повеќе од 30 погреби.

Насобраните граѓани за медиумите изјавија дека се огорчени поради тоа што државата не им помогнала, и дека се премолчувала „голема епидемија“ само за да поминат изборите. Исто така тврдат дека во овој град има повеќе починати од ковид отколку што се соопштува.

Прочитајте и...  Казнен налог за правно и физичко лице во Скопје​

Здравствените работници од болницата во Нови Пазар се жалат дека немаат елементарни работи како топломери, апарати за притисок, како и тоа дека респираторите кои претседателот Вучиќ ги донел во овој град се неупотребливи.

Од Фондацијата „Арка“ тврдат дека во болницата работат само двајца анестезиолози и дека пациентите лежат по ходници.

Прочитај повеќе

Од денес во Италија забранет влез за државјани на 13 земји, на списокот и С. Македонија

Слободен печат

Огненовски од Демократи: Да се врати украденото од народот и да се донесе една изборна единица

Миа Агенција

Во Словенија одобрена апликација за следење на новиот коронавирус

Слободен печат

Северна Кореја: Разговори со САД би му користеле само на Вашингтон

Слободен печат

Стејт департмент: Одобрена продажба на борбени авиони Ф-35 на Јапонија

Слободен печат

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка” во пандемијата на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 1.3 милиони отпуштени работници во САД бараат помош за невработени

Бојана Нојиќ

Уште една експлозија во околината на Тенхеран

Слободен печат

Три дена до завршување на предизборната кампања, „Можеме” и „Обнова” ветуваат дека по 15-ти јули доаѓаат најдобрите четири години

Слободен печат

Речиси две недели имаме стабилен бројот на активни случаи на Ковид-19, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

Слободен печат

Сончево време со умерена облачност, температура до 35 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат