Со пиштол во раката украл 10 денари од жена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице на возраст од 36 години, за кривично дело разбојништво.

Обвинетиот на 17 јули се приближил до сендвичарница на кејот на Вардар во центарот на Скопје, извадил пиштол, го репетирал и со него им се заканил на двете вработени, барајќи да му ги дадат парите од дневниот промет.

„Едната оштетена избегала, успеала да влезе во сендвичарницата и да се заклучи од внатре. Обвинетиот ја фатил за рака другата оштетена која останала надвор, и го вперил пиштолот во главата, ја турнал и и се заканувал дека ќе ја убие доколку не му даде пари. Потоа почнал да ја претресува по џебовите, од каде нашол и одзел само 10 денари. Се обидел да влезе во сендвичарницата, но не успеал да ја отвори вратата, па испукал еден проектил од пиштолот во земја и се дал во бегство во правец кон Бит Пазар, но во близина на трговскиот центар „Мавровка“ тој бил уапсен“ извести ОЈО.

Прочитајте и...  Утрово продолжи потрагата по момчето кое исчезна во Преспанското езеро

Прочитај повеќе

Младите возачи брзо забораваат на главните сообраќајни правила

Деветнаесетгодишно момче прегази жена во Охрид, починала во скопскиот Клинички центар

Слободен печат

Четириесет и девет годишен маж загина сечејќи дрва

Слободен печат

Утрово продолжи потрагата по момчето кое исчезна во Преспанското езеро

Слободен печат

Санкционирани „диви тркачи“ на скопските улици (ФОТО)

Слободен печат

Пукање и бркотница низ Охридското езеро: Полициски глисер во потера по крадци од Албанија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Драма пред казино во Кочани, пресметка со секира и нож

Слободен печат

Нападнат лекар од Куманово од таткото на починато момче во сообраќајката кај Доброшане

Слободен печат

Уапсен велешанец за обид за силување на девојка која ја возел во својот автомобил

Слободен печат

Продолжува потрагата по малолетникот кој исчезна во водите на Преспанско езеро

Слободен печат

Девојка се здобила со тешка телесна повреда при пад од мотор

Слободен печат

Приведен триесетгодишник од Неготино за криумчарење мигранти

Слободен печат