Со Новак Ѓоковиќ се најсилни! (ФОТО)

Вториот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ слета денеска во Мадрид (Шпанија) каде што му претстои борба овојпат на репрезентативен план.

Освен Ѓоковиќ, во Дејвис куп репрезентацијата на Србија се наоѓаат уште неговите соиграчи од трофејната 2010. година, Јанко Типсаревиќ, Виктор Троицки.

Селектор е Ненад Зимоњиќ, а засилувања се Филип Крајиновиќ и Душан Лајовиќ.

Ноле имаше тежок крај на натпреварувачката сезона, го препушти првото место на Рафаел Надал, а на завршниот турнир во Лондон не ја помина групната фаза.

И покрај тој неуспех, тениската федерација на Србија објави слика од него на која се гледа дека се наоѓа во добро расположение и подготвен да ја врати Србија на тронот во ова натпреварување кое последен пат го освои во 2010. година кога со 3:2 беше подобра од Франција на домашен терен во Белград.

Прочитајте и...  Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

На 20. ноември Србите ќе го имаат првиот дуел против Јапонците. Шампионот во „Дејвис куп“ за 2019 година ќе го дознаеме на 24 ноември.

Прочитај повеќе

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат

Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Слободен печат

Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дибиров: Имав понуди од ПСЖ и Мешков, но одлучив да останам во Вардар!

Слободен печат