Со Надал може да се игра, додека со Рожер и со Новак…

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини смета дека Ѓоковиќ и Рожер Федерер речиси се непобедливи кога се на највисоко ниво.

Федерер, Ѓоковиќ и Надал доминираат во машкиот тенис повеќе од 15 години и ретко кој успеал да биде подобар од нив тројца кога го играат својот најдобар тенис.

Фабио Фоњини кој често му правеше проблеми на Рафаел Надал на неговата омилена подлога, земјената, смета дека Швајцарецот и Србинот се непобедливи кога го играат својот најдобар тенис, додека тоа не е случај со Надал.

– Кога Рожер и Новак се во најдобра форма, многу е тешко да се победат. Играат многу брзо и не ви оставаат многу простор, тие се непобеливи. Со Рафа е поинаку. Тој може да се уништи со размените, но со него може да се игра, макар може да се трча – вели Фоњини, кој во кариерата освои девет титули.

Прочитајте и...  Џонсон: Ни треба спорт во вакви времиња, но само доколку сите се безбедни!

– Да не бев мрзелив, ќе остварев далеку подобри резултати. Повеќе сакам да лежам на креветот отколку да тренирам.

Прочитај повеќе

Илија Несторовски од Удине за „Слободен печат“: Да го цениме тоа што го имаме, денес нè има, утре не… (ФОТО)

Васко Спасоски

Првиот човек на ФИФА е јасен: Ниту едно натпреварување не е повредно од здравјето на луѓето

Слободен печат

По Шарапова и Шекил сака да се допишува со своите фанови (ВИДЕО)

Слободен печат

Романска екипа се обиде да ги измами своите фудбалери

Слободен печат

Се огласи Барселона: Лага се обвинувањата за корупција

Слободен печат

САМО ВО РУСИЈА: Фудбалерот на месецот наградата ја доби преку дрон (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОВА Е ГАЗДА: Абрамович поради коронавирусот загуби 2.5 милијарди евра, но не ги намалува платите на никого

Слободен печат

Предупредување од Јапонија, ако продолжи кризата Олимписките игри се неизвесни и за 2021 година

Слободен печат

Шарапова шокирана од добиените пораки и телефонски повици

Слободен печат

Подметнат пожар на „Максимир”

Слободен печат

Екс претседателот на КФМ и советник за спорт на Заев под истрага на Антикорупционерите

Слободен печат

Фернандеш има осум идоли од Манчестер јунајтед

Слободен печат