Со морков, ѓумбир и лимон направете пролетно чистење на организмот

Овој напиток е добро да го пиете во текот на целата календарска година, но најголем благодат вашите витални органи ќе почувствуваат доколку го консумирате секој ден во рок од две недели во овој период од годината. За да имате здрав организам, пролетното „чистење“ на телото е исклучително важно.

Доколку сакате успешно да ги намалите вишокот на килограми, но истовремено и да го намалите високиот крвен притисок, да си го засилите имунитетот и да ги исфрлите отровите од телото, препорачливо е секој ден да го подготвувате овој напиток, во чиј состав треба да ставите морков, ѓумбир и лимон. Овој напиток е добро да го пиете во текот на целата календарска година, но најголем благодат вашите витални органи ќе почувствуваат доколку го консумирате секој ден во рок од две недели во овој период од годината. За да имате здрав организам, пролетното „чистење“ на телото е исклучително важно.

Затоа, доколку сакате да го направите тоа, обидете се да подготвите напиток во чиј состав ќе ставите неколку здрави намирници.

Прочитајте и...  Омилениот Мистер Бин ќе ја игра најомразената историска личност во хит-серијата „Peaky Blinders“

Потребни состојки:

4 моркови

40 гр ѓумбир

2 лимона

2 чешниња лук

2 лажици јаболков оцет

Подготовка:

Ставете ги сите погоре наведени состојки во соковник и подгответе го сокот за прочистување. Вака подготвениот сок, треба да го пиете два дена по три идентични дози.

Овој сок многу пријатно ќе делува врз вашиот организам бидејќи морковот влијае врз зајакнувањето на ѕидовите на крвните садови, а помага и во зајакнувањето на срцевиот мускул.  Ѓумбирот, пак, важи за најсилен антиинфламатор. Овој лековит корен може во голема мера да го нормализира крвниот притисок, да го потхрани мозокот, а притоа да ја намали и киселоста во телото. Лимонот е одличен извор на витамин Ц, потоа влијае врз зајакнувањето на имунитетот и има клучна улога во формирањето на колагенот. Лукот многу ќе помогне во намалувањето на инфекциите во телото, ќе помогне да го намалите крвниот притисок, а познат е и како моќен борец, кој ја уништува секоја појавена канцерогена клетка во телото. Јаболковиот оцет изобилува со минерали и ензими во својот состав, кои помагаат во регулирањето на нивото на шеќерот во крвта.

Прочитајте и...  Канје Вест сподели икона од Свети Климент Охридски (ФОТО)

Прочитај повеќе

Бавна правда за Арчи Вилијамс, учесник во американскиот „Суперталент“ – Во затвор поминал 36 години за дела што не ги извршил (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Куче или мачка? Ниту стручњаците не се сигурни за неговата раса! (ФОТО)

Слободен Печат

Пред шест месеци го добија второто дете, а сега му ставаат крај на бракот – Се разведуваат Шехерезад и Сулејман?

Слободен печат

Омилениот Мистер Бин ќе ја игра најомразената историска личност во хит-серијата „Peaky Blinders“

Слободен Печат

„Мојата сопруга е колекционер на бебиња“ – Алек Болдвин „се откажува“ од намерата да има женски деца

Слободен печат

Испробајте ја оваа техника за дишење која ќе ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Загрижувачки фотографии од славната водителка: Поради болеста зглобовите и позелениле (ФОТО)

Слободен печат

Јубилејни 50 години – „Златно славејче“ ќе се одржи под ведро небо

Слободен печат

Не е сеедно кога сте ја започнале врската: Секоја љубов има свој хороскопски знак и еве што тој крие!

Слободен Печат

Конечно добри вести од британското кралско семејство – Ново кралско бебе пристигнува во 2021 година! (ФОТО)

Слободен печат

Принцезата Шарлин ги засени холивудските ѕвезди на црвениот тепих: Гламурозниот настан во Монако ги воодушеви љубителите на модата! (ФОТО)

Слободен Печат

Пристигна трејлерот за најстрашната серија на Нетфликс (ВИДЕО)

Слободен печат