9 C
Скопје

Со „марш против патријархатот” одбележан 8 Март во Приштина

 Под мотото „Маршираме против патријархатот кој убива” неколку стотици граѓани денеска во главниот град на Косово го одбележаа Меѓународниот ден на жената – 8 Март, јави дописникот на МИА од Приштина.

Групата наречена „Маршираме, не славиме”, која ја сочинуваат активисти на граѓанските организации и студенти, освен во Приштина оваа активност ја спроведува и во 15 други општини низ земјата.

Цел на маршот е да се сврти вниманието на надлежните институции кон насилството врз жените, со барање таквите случаи да се третираат правично и со приоритет.

На маршот се приклучија и видни личности од јавниот живот во Косово, меѓу кои вршителката на должноста претседател на државата, Вјоса Османи и идниот премиер Албин Курти. 

Прочитајте и...  Села и Гаши оптимисти дека ќе се изнајде решение за законот за државјанство

Поврзани вести

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Македонски и математика – по пет часа неделно

Михаило Донев

Остави Коментар