Со лажен пиштол ограбиле заложна куќа во Скопје

Обвинителен акт за сторено кривично дело разбојништво денеска заработија двајца скопјани откако е откриено дена на 19 септември годинава ограбиле заложна куќа во скопската населба Тафталиџе, извести Јавното обвинителство.

Истрагата открила дека двајцата по претходен договор, на 19 септември влегле во заложната куќа „Астра кредити“ на улица „Лондонска“ во Скопје.

„Еден од разбојниците наводно држејќи пиштол во рака, а всушност било запалка „Pietro Bereta“, побарал од вработениот во заложната куќа да го отвори сефот и да ги извади парите. Оштетениот постапил по ваквата наредба, го отворил сефот и на обвинетите им дал 120.000 денари. По ова, вториот обвинет се приближил до сефот и го зел остатокот од 180.450 денари кои се наоѓале внатре. Двајцата обвинети од местото на настанот избегале со мотор кој бил паркиран во близина на заложната куќа“ извести ОЈО, од каде додаваат дека побарале продолжување на притворот за двајцата сега обвинети.

Прочитајте и...  Едно лице загина, три се повредени откако возило се преврте на автопатот Неготино – Демир Капија

Прочитај повеќе

Едно лице почина во сообраќајка на автопатот Неготино-Кавадарци

Едно лице загина, три се повредени откако возило се преврте на автопатот Неготино – Демир Капија

Слободен печат

Скопјанец во импровизирани бункери криел арсенал оружје и хероин

Слободен печат

Почина 8-годишно дете на пат кон болница

Слободен печат

Обљубено малолетно момче во струмичко село

Слободен печат

Малолетничка давала сексуални услуги на повеќе локации во Скопје и Велес

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тетовското обвинителство поведе постапка против дилер на дрога

Слободен печат

Дури 379 санкционирани возачи во Скопје во текот на вчерашниот ден, 101 ја пречекориле брзината

Слободен печат

Во фабрика во Куманово почина 22-годишно момче

Слободен печат

Претреси во Кондово, приведен 34-годишен маж

Слободен печат

Во викендичка обљубено малолетно девојче

Слободен печат

Притвор за тетовец, криел марихуана во долна облека

Слободен печат