Со изведба на „Parla piu piano“ Ѓиновска – Илковска порача: Ќе го победиме вирусот! (ВИДЕО)

-Согласно препораките од надлежните инстуции сите манифестации се одложени. Но гледачите со задоцнување сепак ќе можат да го видат коцертот. Сметам дека доколку свеста ни е на високо ниво ќе се справиме и ќе го победиме овој вирус, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, Весна Ѓиновска – Илковска, оперска певица, сопран, првенка на Операта на МНТ.

Потсетувајќи се на почетокот од својата кариера Илковска вели дека патот сам ја одвел до местото каде што е сега.

-По студиите добив покана од тогашната македонска опера, МНТ, за гостување, деби, за улогата на Микаела. За мене лично тоа беше едноставно, бидејќи веќе се имав пофготвувано за тоа. Од тука почнав да ја градам својата кариера. И покрај тоа што во текот на овие 25 години имав понуди за многу улоги, но изборот секогаш го правев само јас.

Прочитајте и...  Економската криза ја тресе Шпанија

Во овие години имам отпеано многу ликови, имам работено со многу диригенти и гостувано во голем број на театри. Сега работам и како професор на Факултетот за музичка уметност. Има и улоги и композитори кои сака да ги исполнам на сцената. Тука би го издвоил Вагнер – една извонредна музика, една музичка филозофија, рече Ѓиновска – Илковска.

За Утрински брифинг ја отпеа нумерата „Parla piu piano“ од филмот „Кум“. Уживајте!

Прочитај повеќе

Болничар поради коронавирусот ја уби својата девојка – лекарка: Мислел дека го заразила, но резултатите покажаа друго

Слободен печат

Здравствената криза да не се користи за нарушување на човековите права, апелираат невладините организации

Слободен печат

Во Италија дозволена продажба на цвеќиња, растенија и семе

Слободен печат

Се огласи осудениот Талески: Судскиот процес беше сè, само не потрага по ВИСТИНАТА, тоа беше циркус за јавноста

Слободен печат

По примерот на Кина и Јужна Кореја воведени мерки за дезинфекција на улици ширум Франција

Слободен печат

Гувернерот на Њујорк предупредува: За 6 дена ќе останеме без респиратори ако продолжи вака

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МНР: Со лет од Берлин и Бон вратени уште 180 македонски граѓани

Слободен печат

Спасовски го осуди нападот врз девојката од Штип: Никој не треба да живее во страв или тортура

Слободен печат

Димитров: Првпат сме на состанок на НАТО како полноправна членка, потребна силна солидарост во корона кризата

МИА Агенција

„Одев со Пепи ама раскинавме, тепањето беше пред два месеци“ – раскажува тепаното девојче од Штип (ВИДЕО)

Слободен печат

Морничави сцени од Еквадор: Армијата собира лешови од улица (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Продолжува да опаѓа бројот на новозаразени лица со коронавирусот во Италија

Слободен печат