Со „Флајборд“ го прелета Ламанш (ВИДЕО) – Слободен печат
МагазинТехнологија

Со „Флајборд“ го прелета Ламанш (ВИДЕО)

Четириесетгодишниот Френки Запата утрово полета во 8:15 часот од Санжат, во близина на Кале, и слета во заливот Сент Маргарет во Довер. Летот долг 35,4 километри траеше 22 минути.

Француски иноватор е првиот човек кој го прелета каналот Ламанш со „Флајборд“.

Четириесетгодишниот Френки Запата утрово полета во 8:15 часот од Санжат, во близина на Кале, и слета во заливот Сент Маргарет во Довер. Летот долг 35,4 километри траеше 22 минути.

Тој првпат се обиде да го прелета Ламанш со својот изум пред десетина дена, но поради проблеми со доводот на горивото го одложи подвигот. Идејата беше да прелета на денот кога пред 110 години Луј Блероа прв го прелета Ламанш.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Исто прочитајте

Close
Close