Со два стента во градите, Берни Сандерс се враќа во кампања

Три недели откако доживеа срцев удар, американскиот сенатор 78-годишниот Сандерс се враќа во трката за претседателски кандидат на Демократската партија. Тој денес ќе се појави на митингот наречен „Берни се враќа“ во Њујорк. Инаку по влошување на здравствената состојба му беа вградени два стента.

Изборниот штаб на Сандерс објави дека во неговата кампања ќе биде вклучена членката на Претставничкиот дом Александрија Окасио Кортес, еден од предводниците на таканаречените прогресивци и честа мета на критики на претседателот Доналд Трамп.

Меѓу главните точки на програмата Сандерс се општата здравствена заштита и високите даноци на имот на најбогатите Американци.

Според последните истражувања на јавното мислење, Сандерс е трет во трката за претседателски кандидат за демократија, зад поранешниот потпретседател Jо Бајден и сенаторот Елизабет Ворен.

Прочитајте и...  Битиќи: За финансиска поддршка аплицирале 34.000 компании, 90 проценти од барањата се веќе одобрени

Прочитај повеќе

Скопје, Штип, Куманово и Тетово уште денеска во карантин, Комисијата за заразни денеска ќе одлучува за следните чекори

Слободен печат

Сончево со мала до умерена облачност, температура до 30 степени

Слободен печат

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат