Со дрон направени неверојатни снимки од најголемата јама на светот каде се наоѓаат скапоцени дијаманти (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

Со дрон направени неверојатни снимки од најголемата јама на светот каде се наоѓаат скапоцени дијаманти (ВИДЕО)

И покрај приказните дека таа огромна дупка може да „проголта хеликоптери“, дронот успеал да излезе „жив“ и да ни донесе неверојатни глетки.

Огромниот рудник „Мир“ во Сибир, кој некогаш годишно произведувал повеќе од 10 милиони карати дијаманти, снимен е од воздух.

И покрај приказните дека таа огромна дупка може да „проголта хеликоптери“, дронот успеал да излезе „жив“ и да ни донесе неверојатни глетки.

Снимен е целиот пречник на една од најголемите вештачки јами на Земјата, на длабочина од 525 метри.

Развојот на овој рудник почнал во 1958 година, а еден од најубавите „камења“ е ископан таму бил лимон жолт дијамант од 342.57 карати, кој беше наречен – „26 конгрес на Комунистичката партија на Советскиот сојуз“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close