19.8 C
Скопје

Со дрон нападната база на коалициските сили во Ирак

Напад со дрон е извршен синоќа врз коалициските сили предводени од САД во близина на аеродромот во курдската област Ирбил, во северниот дел на Ирак, соопштија локалните власти.

Министерството за внатрешни работи во Ирбил соопшти дека мета на нападот била базата на коалициските сили во близина на меѓународниот аеродром во курдската област. Бил предизвикан и пожар кој оштетил една зграда, но немало повредени.

Портпаролот на коалициските сили, полковник Вејн Марото изјави дека беспилотното летало паднало врз хангар, кој се користел како магацин во военовоздухопловната база во Ирбил.

– Пожарот е изгаснат и се проценува штетата, истакна Марото

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар