Сноуден пребарувал за вонземјаните по сите мрежи на ЦИА, еве што открил

Едвард Сноуден, поранешен вработен во Централната разузнавачка агенција и Националната агенција за безбедност, во јавноста познат откако го откри сандалот за американското шпионирање на своите граѓани, ги истражил длабочините на американското разузнавање и тврди дека теориите на заговор – не се точни.

Сноуден, кој сега живее во Русија, имал пристап до некои од најзаштитените национални тајни, па се обидел да најде одговори на некои од прашањата што го мачат нашето општество. Се испоставило дека американската влада (сепак) не е свесна за постоењето на каква било форма на интелигентен, вонземски живот.

-Колку што можам да кажам, вонземјаните никогаш не контактирале со Земјата или барем не со американското разузнавање- пишува Сноуден во своите мемоари, „Permanent Record“.

Прочитајте и...  Дачиќ: Ѓукановиќ продолжува да ги плаши граѓаните на Црна Гора со лаги за Србија

Сноуден, исто така проверувал дали Американците навистина слетале на Месечината.

– Во случај тоа да сте се прашувавте – да, човекот навистина слета на Месечината. Климатските промени се реални. Камтрејл (Теоријата на заговор за трагите на авионите) не ја навел Сноуден, објави „Си-ен-ен“.

Тој повторно реагирал на теориите на заговор по една епизода од „Искуството Џо Роган“ која се емитуваше во средата, истакнувајќи дека нема докази за постоењето на вонземјаните или било што друго наведено во епизодата.

– Имав пристап до мрежите на НСА, ЦИА, војската, сите овие групи. Не можев да најдам ништо. Ако е тоа скриено, а може да се скрие, тогаш навистина е проклето добро скриено, дури и од луѓето внатре – наведува Сноуден.

Прочитајте и...  Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Сноуден има одговор и зошто луѓето се опседнати со вакви и слични теории на заговор.

– Секој сакаат да веруваат во нив, затоа што тоа ќе помогне животот да добие смисла. Ни помага да веруваме дека некој има контрола, дека некој носи одлуки – заклучува тој.

СНОУДЕН ОТКРИ КАКО НЀ ШПИОНИРААТ: „Секогаш кога ви е вклучен телефонот, знаат каде се наоѓате“

Прочитај повеќе

Крадци фрлиле око на Студенчишкиот канал во Охрид: Украдена бродска опрема од пловни објекти

Слободен печат

Бизнис заедницата ќе има даночна предвидливост: Министерството за финансии ќе воведе даночен календар

Слободен печат

Сообраќајни контроли на МВР: Нови 339 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Ковид-19 во светот низ бројки: Заболени над 31 милион лица, 22 милиона оздравени и речиси милион починати

Слободен печат

Нови услови за пензионирање на маса: Ќе се зголеми ли товарот врз пензискиот фонд?

Слободен печат

Холштајн за предизвиците на земјава во наредниот период: Попис, борба против корупција, правна држава, правосудство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Македонија се дарува крв исто како да нема пандемија!

Дезинфекција на училиштата во општина Карпош пред стартот на новата учебна година

Слободен печат

Да го бараме она што нè врзува, а не она што нè дели

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат