-1 C
Скопје

Снежна покривка на Кораб (ФОТО)

 Планината Кораб, со највисокиот врв во нашата држава, Голем Кораб, со висина од 2764 метри надморска височина, утрово ја обеле првиот снег.

Снегот пристигна по дводневните интензивни врнежи од дожд, проследен со ветер а во текот на ноќта и урово и со ниски температури, кои беа присутни во овој најзападен дел на Северна Македонија.

Поради врнежите на патните правци Дебар-Маврово и Дебар-Струга има појава на помал одрони од камен и земја, за што се препорачува внимателно возење.

-Има помали одрони на камен и земја, нашите екипи кои се постојано на терен веднаш ги отстрануваат. Дополнително и поради влажните коловози се препорачува многу внимателно возење и строго почитување на патната сигнализација, порачуваат од дебарската секција на „Македонија пат”.

Прочитајте и...  „Си-Ен-Би-Си“: Претставничкиот дом на САД ќе направи детална анализа на безбедносните пропусти при упадот во „Капитол“

Посебна внимателност се препорачува на делницата Дебар-Жировница по клисурата на реката Радика, на патот кон Маврово, каде вообичаено одроните се најчести.

Поврзани вести

Неколку болници во Полска престанаа со вакцинација, откако не добиле доволно вакцини од Фајзер

Слободен печат

Амбасадорот Талески ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО

Слободен печат

ВИДЕО | Лажна узбуна во САД: Капитол Хил беше еваукиран поради пожар во камп за бездомници

Слободен печат

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе се промени на пролет

Слободен печат

Во Србија за вакцинација се пријавени 324.728 граѓани, 40 отсто ја сакаат руската вакцина „Спутник V“

Слободен печат

Камала Харис денеска поднесува оставка од своето пратеничко место во Сенатот

Слободен печат

Остави Коментар