14 C
Скопје

Снежана Аврамовска ни препорачува: Изненадете ги најблиските со брзи, интересни и вкусни залчиња

„Изненадете ги најблиските или ненајавените гости со интересни и вкусни залачиња што брзо се прават“

Потребни состојки:

  • 1 пакување (6–8) интегрални тортиљи
  • кашкавал
  • сувомеснато
  • кечап

Подготовка:

Тортиљите се сечат на ленти од околу 8 см, по должина се постилаат ленти сувомеснато по избор, од половина на тестото и слободно нанадвор.

Се става и малку кашкавал, кечап… се преклопува, по должина, со нефилуваниот дел од тестото и лабаво се витка ролничка, како роза.

Се пече многу кратко во загреана рерна, колку тестото да стане крцкаво.

Послужете и уживајте!

На здравје!


За повеќе вакви рецепти, заследете ја ОВАА ФЕЈСБУК ГРУПА и ОВОЈ ИНСТАГРАМ ПРОФИЛ.

Прочитајте и...  ВИДЕО | 67 години во брак: Средба на брачна двојка во дом за стари лица по една година разделба

Поврзани вести

Уште едно изненадувачко дејство од јадењето црно чоколадо, вели новата студија

Слободен Печат

ФОТО | Панчо од „ДНК“ со опинци на нозете и торбичка преку рамото го напушта главниот град: Во селата е душевниот мир и добрите луѓе

М.Р

ФОТО: Ким Кардашијан не ја пропушти големата прослава на Бекамови

Слободен печат

Експерт објаснува зошто децата постојано ја бараат својата мајка

Слободен Печат

Правила што не смеете да ги прекршите кога приготвувате шпагети

Слободен Печат

ВИДЕО | Три совршени летни бохо фризури кои ќе направат да изгледате одлично: Неодоливи, а така лесно се прават!

Слободен печат

Остави Коментар