Снегот го одложи натпреварот помеѓу Барнли и Тотенхем

Снегот им прави проблеми на премиерлигашите/ фото: EPA-EFE/LUKAS BARTH-TUTTAS

Натпреварот од 13 коло во Премиер лигата помеѓу Барнли и Тотенхем кој требаше да се игра денеска е одложен поради снегот кој паѓаше утринава во Англија.

Натпреварот требаше да започне во 15 часот, но и покрај напорите,  луѓето во Барнли не успеаја да го исчистат теренот и да го подготват натпреварот. Причина за тоа е снегот кој паѓа без престан од утринава.

Поради тоа делегатот на Премиер лигата процени дека нема услови да се одигра натпреварот.

Според англиските медиуми, членовите на двете екипи се фрустрирани поради одложувањето, но исто така се свесни дека тоа беше единствено решение.

Видео на денот