2 C
Скопје

Снег и силен ветар ноќеска на Шапка: Се расчистува завеаниот пат низ викенд населбата

Силен ветaр проследен со врнежи од снег во текот на ноќта го завеа патот во викенд населбата во Попова Шапка. Сопственици на викендички велат дека се затекнати од ситуацијата и има семејстава и посетители кои сега поради состојбата не можат да излезат од своите домови и очекуваат од надлежните да го расчистат патот.

– Околу полноќ започнаа интензивни врнежи од снег, но и силен ветер. За пола час снема и струја. Патот целосно беше завеан и затрупан со снег. Од Општина Тетово, како надлежни за населбата, започнаа да расчистуваат денес околу 11 -11:30 часот. Сметам дека да дојдеа побргу, до сега ќе беше расчистено. Вака останува до вечер да се отстрани снегот од улицата, која води низ населбата,  вели Хавзи Ризвани, претседател на месната заедница и здружение на граѓани сопственици на викендички на Попова Шапка.

Според проценките на здружението, од околу 650 викендички во половината викендот имало луѓе кои престојувале во викенд населбата на Шапка

Прочитајте и...  ВИДЕО | Идеологијата на Виктор Орбан наспроти делувањата на Европската народна партија – зошто Фидес се повлече од парламентарнта група на ЕПП

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар