Смртта на неговиот син го скрши, познатиот музичар ја раскажа својата приказна

Ник Кејв/ Фото EPA-EFE/Olafur Steinar Gestsson DENMARK OUT

Познатиот музичар и фронтмен на групата „Бед Сидс“, Ник Кејв, во 2015-та година ја доживеа најголемата трагедија што може да го снајде човек.  

Имено, светската јавност тогаш ја потресе веста дека синот на славниот музичар, петнаесетгодишниот Артур, починал откако паднал од карпа во бездна, недалеку од семејниот дом во Брајтон, Англија. 

Два месеци по трагедијата што го промени неговиот живот засекогаш, Ник накратко и призна на јавноста дека болката е премногу силна и дека, додека е жив, нема да ја преброди смртта на својот наследник. 

Музичарот потоа се посвети на својата сопруга Сузи Таурус и другиот син, братот близнак на Артур, Ерл, а се повлече од јавноста долго време.  

Како што подоцна беше напишано, Артур бил под дејство на психоактивни супстанции во моментот на неговата смрт, а Ник собра сила по три години и најави враќање на музиката.  

По тој повод, музичарот ги сподели своите најдлабоки емоции и во едно од ретките интервјуа што ги даде по трагедијата, зборуваше за најтешките моменти.  

„Постои она што јас го нарекувам „време за памтење“ и има „време за работа“. Успевам колку-толку да заборавам. За време на “време на сеќавање” не сум во состојба да работам. Но, успевам некако да се повлечам од тоа и да работам. И јас сум подобар во тоа, но, знаете, не секогаш успешно“ – објасни легендарниот музичар во интервју за списанието „Noisey“, додавајќи дека веднаш по смртта на неговиот син бил во апсолутен емотивен хаос. 

„Немав контрола над ништо и ми требаше време да ги „организирам“ емоциите. Навистина не можеш да живееш поинаку“ – изјави Кејв и додаде дека било исклучително тешко за сите негови соработници да се вратат на музиката по трагичниот настан. – Никој не можеше да функционира во студио. 

„Имавме исклучително сурови песни кои зрачеа со чувства поврзани со она што се случи. Тие станаа огледало на тој ужасен настан“ – рече музичарот во емотивна исповед по тој повод. 

Сепак, иако ретко зборуваше за шокантните моменти од неговиот живот, Кејв одлучи да ја раскаже целата тага и најтешките моменти во своите нови мемоари. Имено, Ник објави мемоари наречени „Вера, надеж и масакр“, кои ќе ги објави следната година, и во кои ќе има повеќе од 40 часа разговор со австралиски новинар, на кого му ја отвори душата. Фокусот на разговорот ќе биде периодот по смртта на синот на Кејв, неговиот поглед на светот и личниот живот низ шест години по трагедијата, но и детали за неговиот внатрешен живот, медитација, вера, уметност и музика. 

Видео на денот