Смртоносната дрога „зомби“ стигна во регионот: Евидентирани се првите предозирања во Хрватска

Опасната дрога позната кај маладите американци како лекот за зомби „фентанил“ повеќе не е само американски проблем. Веќе се има појавено кај странски државјани и туристи во Хрватска, изјави Крунослав Чапак, директор на ХЗЈЗ.

Медицинскиот фентанил постои во Хрватска. Се користи за силна болка во терминалната фаза на болеста. Се пропишува според строг, посебен протокол.

„Нема нелегално производство и дистрибуција на фентанил во Хрватска. Досега немало заплена, а она што се случувало во неколку наврати е злоупотреба на легално произведен фентанил кој се користи како лек“, објасни Жељко Петковиќ, помошник директор на СЗО.

Се смета за најсмртоносниот лек бидејќи и најмалите количини се опасни. Станува збор за синтетички опиоид, а фентанилот е 50 пати посилен од хероинот, пишува Дневник.хр.

„Го видовте последниот случај и постои сомнеж дека е резултат на конзумирање на тој вид дрога, но тој вид дрога се уште не сме заплениле, но не треба да бегаме од него во блиска иднина дека ќе имаме заплени и од тој вид дрога“, изјави Никола Милина, началник на полицијата.

Пазарот на дрога во остатокот од светот е преплавен со фентанил, па министерот Вили Берош ги советува младите.

„Слушнавме алармантни информации за неговата опасност. Затоа ги поканувам сите млади луѓе и оние кои ќе добијат можност да ја користат оваа дрога, таа е исклучително опасна и треба да се избегнува во целина“, рече тој.

Тоа е лек каде и минималните количини се фатални.

„Со нелегално произведен фентанил, кој најчесто го има во прав, може да се најде и во таблети, проблемот е што не се знае во каква концентрација се користи. Ако зборуваме за еден грам фентанил, од него може да се направат 600 дози кои зависник би можел да ги искористи“, објасни Жељко Петковиќ.

Зависниците често го консумираат со други лекови – не знаејќи која е потребната дозата. Не е изненадувачки бидејќи бројот на смртни случаи во Америка од фентанил достигна историски размери – за само една година 100.000 луѓе починаа од опасната дрога.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот