Смртно застрелан раперот Јанг Долф на 36-годишна возраст

јанг долф
Фото: Принтскрин / Инстаграм

Познатиот рапер Јанг Долф денеска бил застрелан и убиен во пекара во Мемфис, кога тргнал да ги земе неговите омилени слатки, јавуваат американските медиуми.

Според извори од полицијата, Јанг Долф влегол во пекарата околу 13 часот по локално време, кога автомобил поминал и од него непознати напаѓачи отвориле оган.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paper Route Frank (@youngdolph)

Јанг Долф (чие вистинско име е Адолф Роберт Тортон Џуниор) е роден во Чикаго, но се преселил во Мемфис на двегодишна возраст. Откако се појави микстејп рапер во текот на раните 2010-ти, Долф постигна мејнстрим успех како истакнат гостин на синглот на О.Т. Генасис од 2015 година, „Cut It“, кој се искачи на 35-то место на Billboard Hot 100 и подоцна постигна двојно платинест тираж.

Долф го објави своето деби во студио следната година, откако потпиша повеќемилионски договор за партнерство помеѓу неговата издавачка куќа „Paper Route Empire“ и дистрибутивната компанија „Empire“. Тоа беше првиот од шесте албуми кои влегоа во топ десет на листата на најдобри рап албуми на Билборд.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paper Route Frank (@youngdolph)

Младиот Долф претходно двапати беше мета на напади со огнено оружје. Во февруари 2017 година, некој испукал стотина куршуми во возилото на Долф, но раперот успеа да се извлече неповреден. Тој подоцна објави сингл за инцидентот наречен „100 истрели“. Во септември 2017 година, тој преживеа уште едно пукање пред продавница во Холивуд. Колегата рапер Јо Готи и неговиот соработник Кори МекКлендон првично беа именувани како осомничени во второто пукање, но ниту еден од нив не беше обвинет.

Видео на денот