Смртна закана упатена кон Христијан Пендиков, бугарското обвинителство истражува

Милков и Османи кај Христијан Пендиков/Фото: Фејсбук

Софиското окружно обвинителство поведе предистражна постапка за смртна закана упатена кон Христијан Пендиков, кој беше претепан во Охрид, а подоцна опериран во Софија.

Обвинителството добило сигнал од Главната дирекција за борба против организиран криминал – МВР, дека Пендиков добил заканувачка порака на македонски јазик во апликација на социјална мрежа, како и дека на интернет се објавуваат слики од Христијан со повици за насилство врз него, објавија бугарските медиуми.

Истрагата за случајот е доделена на ГДБОП – МВР.

Кој е Христијан Пендиков, претепаниот охриѓанец за кој цела јавност зборува

„Ќе го видите нашиот гнев“: Борисов се сретна со мајката на тепаниот Пендиков

Софија времено го повлече амбасадорот Ангелов од Скопје и најави прекинување на меѓудржавните проекти со Македонија

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот