Сменет третиот еквадорски министер за здравство во последните 40 дена

epa09097566 An elderly man arrives at the Luz Elena Arismendi Hospital to be vaccinated against covid-19, accompanied by a relative in Quito, Ecuador, 25 March 2021. Ecuador added 1,849 new cases of covid-19 on 25 March and raised its number of people infected during the pandemic to more than 318,000, the Ministry of Public Health reported. On 4 March 2021, 'Phase 1' of the vaccination began in the country, with which it is expected to immunize 2 million people until 20 May 2021, a process that is excessively slow and that has already cost two Health Ministers their resignation: Juan Carlos Zevallos and Rodolfo Farfan. EPA-EFE/Jose Jacome

Еквадорскиот министер за здравство Мауро Фалкони поднесе оствка откако на оваа функција мина помалку од три недели, следејќи ги стапките на неговиот претходник, соопшти владата во Кито, пренесе ДПА.

– Нашите сениори заслужуваат најголема почит. Она што се случи денеска нема оправдување. Побарав оставка од министерот за здравство и тој ќе биде заменет со д-р Камило Салинас, напиша на Твитер претседателот Ленин Морено.

Локалните медиуми јавија за големите проблеми вчера и завчера со распределбата на вакцините во Кито, каде постарите граѓани чекаа по повеќе од осум часа во ред за да бидат имунизирани, пренесе ДПА.

Весникот „Ел Комерсио” објави дека имало и проблеми со координацијата на испораката на вакцините, соопштувајќи дека слични проблеми имало и во Гвајакил.

Генералниот секретар на кабинетот, Хорхе Ватд Решуан, настаните во Кито на Твитер ги оцени за „неприфатливи”.

Фалкони е третиот министер за здравство што поднесува оставка во последните 40 дена.

Неговиот претходник, хирургот Родолфо Фарфан, оставката ја поднесе на 19 март иако на функцијата стапи на 1 март, а го замени Хуан Карлос Зевалос, кој поднесе оставка кон крајот на февруари, поради обвинувањата за фаворизирање на вакцините.

Салинас е шести министер за здравство во сегашната влада и петти од почетокот на пандемијата на коронавирусот, соопшти „Ел Универзо”.

Еквадор, латиноамериканска држава со околу 17 милиони жители, досега има регистрирано над 328.000 инфекции и речиси 12.000 смртни случаи поврзани со Ковид-19, јави ДПА.

Видео на денот