9 C
Скопје

Службени победи за Е. Пелистер и Металург во Лигата на Европа

Македонските екипи кои учествуваат во Лигата на Европа, Еурофарм Пелистер и Металург, службено ги добија натпреварите со Рајн Некар Левен, односно Тулуз кои не се одиграа поради пандемијата на коронавирусот, одлучи ЕХФ.
И двете екипи победија со 10:0 бидејќи и Тулуз и Рајн Некар Левен не можат да дојдат во Македонија поради рестрикциите кои ги воведоа германската, односно француската влада.

Со службената победа, Е. Пелистер сега има 11. бода во пресрет на последното десетто коло и натпреварот во Швајцарија против Кадетен Шафхаузен кој има бод повеќе.

Од друга страна, за Металург ова е првата победа сезонава во Лигата на Европа, откако додека имаше само едно реми.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Неверојатниот Кари собори рекорд на Вилт Чембрлен

Поврзани вести

ВИДЕО: Неверојатниот Кари собори рекорд на Вилт Чембрлен

Слободен печат

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Остави Коментар