Случувањата во Европа сѐ повеќе наликуваат на времето пред Втората светска војна

Тероризам насочен кон евреите во Германија веќе долго време не e честа појава, но ова е само последниот напад во низа врз синагоги и генерално врз евреите на Западот во последните години.

Во нападот на синагога во Питсбург во октомври 2018 година, американски неонацист застрела 11 луѓе. Во нападот во градот Пауеј во Калифорнија во април оваа година, уште еден неонацист уби една особа, но само поради чиста среќа – заглавениот куршум во полуавтоматската пушка на напаѓачот спречи масакр, пишува хрватски Индекс.

За импликациите на вчерашниот напад во Германија врз синагогата, реагираше претседателот на еврејската општина во Загреб, Огњен Краус.

– Нема работи кои стануваат во минатото. Знаете, вакви работи се случуваат години наназад и цело време се предупредува на сѐ поприсутниот антисемитизам. А исто така гледаме дека вакви работи може да се случуваат во Германија, која има најригорозни закони за казнување на неонацистички повици. Антисемитизмот е во пораст и во Германија и во цела Европа, и тоа за жал е фактичката состојба – коментира Краус.

Прочитајте и...  Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Тој истакна дека од овој тренд не е изолирана ниту Хрватска.

– Единствено со воспитување и реално гледеање на минатото можеме да спречиме раст на десничарскиот екстремизам, нешто за што особено предупредуваме во Хрватска. Во однос на испадите на антисемитизмот, морам да кажам дека нема многу. Но, во однос на оние наицоналистичките, верските и другите испади, тие ги гледаме секојдневно, но на нив не се реагира адекватно. Според тоа, ова е предупредување за сите нас – смета тој.

Тој додава дека таквите закани треба  да се казнуваат, а доколку не се случува тоа, испадите се очекувани.

– Настаните во Европа и Хрватска во последните годни потсетуваат на годините пред Втората светска војна, а антисемитизмот секогаш тлееше – заклучува Краус.

Прочитајте и...  Белата куќа: Единствено Трамп има право да се повика на Законот за бунт

Прочитај повеќе

Јанушев: Короната од Скопје Заев и СДСМ вчера ја испратија да прошета низ цела Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонските аеродроми загубија половина милион патници

Слободен печат

Илир Мета: Соживотот меѓу Албанците и Србите е во интерес на мирот, стабилноста и европската перспектива на регионот

Слободен печат

Ердоган го послуша народот- нема полициски час за време на викендот

Слободен печат

Жителите на „Жданец” и „Трнодол” вечерва без вода

Слободен печат

Министерство за здравство демантира дека Филипче прикрил 20- тина случаи со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кандидатите за ректор на УКИМ бараат да прекине постапката за избор на ректор

Слободен печат

Велика Британија е втора земја во светот со повеќе од 40 илјади смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Во Италија се зголемува бројот на новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Обраќање на Николовски: Сите имаме мајки, роднини и блиски кои може да го загубат животот од овој вирус

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Троцифрена бројка на заразени, а Филипче и Заев ни велат ја победиле заразата

Слободен печат