Случајот со Комитите премина во рацете на ОЈО

Се очекува кривични пријави да заработат околу 16 членови на навичката група „Комити“ за инцидентот кој се случи викендов во населбата Ѓорче Петров. Сепак, истрагата продолжува и се преземаат дополнителни мерки, информираат од МВР.

Денеска во Ѓорче ечеше „Мртов шиптар, добар шиптар“ (ВИДЕО)

– Беа преземени сеопфатни мерки и активности во насока на расчистување на истите, утврдување на фактите во врска со настаните и идентификација на инволвираните лица во истите, преку обезбедување на видео записи, разговори со лица инволвирани во настаните и др., соопштија од Министерството.

Идентификувани 16 навивачи кои скандираа „мртов шиптар, добар шиптар“, повикани се на раcпит во станица

Оттаму додаваат дека за настанот од Ѓорче Петров веќе е известено и Основното јавно обвинителство.

Прочитајте и...  МВР: Викендот казнети 412 граѓани за неносење на заштитна маска

– МВР апелира до сите навивачки групи и до сите граѓани да се воздржат од упатување пораки кои предизвикуваат и поттикнуваат омраза или насилство врз основа на расна, национална и верска припадност или врз основа на други особини, што е казниво согласно Законот за спречување на насилството и недостојното однесување на спортските натпревари, како и согласно Кривичниот законик, порачуваат од МВР.

Инцидентот се случи викендов кога дел од навивачитесо навреди на етничка основа скандираа кон граѓани од колона возила, кои со албански знамиња биле тргнати на свадбена прослава.

Шилегов: Добро знаете кој „командува“ со навивачките групи

Претходно „Комитите“ соопштија дека нивни членови не требало да влегуваат во конфликт со лица кои не се членови на навивачка група и побараа МВР да започне истрага и за лица вработени во МВР, кои биле дел од свадбарите, а како што велат, извадиле оружје и ја злоупотребиле службената положба.

Прочитајте и...  Италијанските пратеници гласаат за доверба на Владата

Поврзани вести

Нови 63 случаи на Kовид-19 во последното деноноќие, починаа 13 лица

Слободен печат

Кинеските власти открија „супер преносител“: Патувал низ земјата, држел часови, а заразил повеќе од 100 лица

Слободен печат

Зеќири-Галовеј: Континуирана британска поддршка на процесот на реформите во јавната администрација и за интензивна стопанска соработка

Слободен печат

Русија протерува двајца холандски дипломати како одмазда за слична мерка

Слободен печат

Поради вежби на МВР утре во прекин сообраќајот на регионалниот пат кон Пониква

Слободен печат

Бугарија на тапет на Европската комисија поради бугарските пасоши за Македонците и за инвеститорите

Остави Коментар