Случајот со киднапираниот морнар под будното око на грчкото МНР

Министерството за надворешни работи на Грција внимателно ги следи случувањата со киднапирањето на грчкиот морнар во Того и ќе продолжи да ги следи, за да ги олесни акциите што ќе доведат до негово што е можно поскоро безбедно враќање, се наведува во соопштението на МНР.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, за инцидентот веднаш била известена Амбасадата на Грција во Абуџа, што е надлежна за Того, која ги известила властите на Того, а биле известени и амбасади во Тбилиси и Манила, со оглед на тоа дека останатите тројца киднапирани се државјани на Грузија и Филипини.

Паралелно, Единицата за управување со кризи во од грчкото МНР е во постојана комуникација со компанијата сопственик на бродот, како и со семејството на киднапираниот.

Прочитајте и...  Во Италија околу 15 отсто од хотелите и натаму затворени

Според грчките медиуми, сѐ уште е непознато дали киднаперите стапиле во контакт со компанијата за евентуално барање откуп за ослободување на четворицата морнари.

Таткото на 20-годишниот киднапиран Грк за медиумите изјави дека од бродската компанија ги известиле дека прават сѐ што можат, но никој од киднаперите не стапил во контакт.

На 4 ноември, беше извршен вооружен напад врз танкерот под грчко знаме „Елка Аристотелис” што бил закотвен во главниот град на Того, Ломе и биле киднапирани четири од 24 членови на екипажот. Еден е грчки државјанин, двајца се од Филипини и еден од Грузија.

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Сеул е пријавен за исчезнат

Слободен печат

Македонија лидер во регионот по употреба на бесконтактна технологија

Слободен печат

Богојески: Само гласот за број 10 е глас за победа на граѓаните врз политичарите

Слободен печат

Како поседувањето сопствен дом ќе ви помогне за подобра финансиска стабилност?

Слободен печат.

Расте бројот на заразени со коронавирусот во Свети Николе

Слободен печат

Николовски од Кочани: За шест години ќе го затвориме преговарачкиот процес со ЕУ, а европското право ќе се преведе на македонски јазик

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стојаноска: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата од акцизите за горива

Слободен печат

Ангеловска со отчет за сработеното (ВИДЕО)

Слободен печат

Дискотеките и баровите во Бугарија ќе работат само на отворено, забранети свадби и крштевки

Слободен печат

Уште еден авио гигант „потклекна“ пред кризата: „United Airlines“ отпушта 36 илјади вработени

Слободен печат

Филипче: Болниците имаат доволен капацитет, продолжуваме со пристапот на дијагностицирање и асимптоматски ностители

Слободен печат

Скопје го доби првиот кафе бар каде се служи со знаковен јазик (ФОТО)

Слободен печат