Случајно или не, повторно одложени „Шамарите во Центар“ – Слободен печат
Хроника

Случајно или не, повторно одложени „Шамарите во Центар“

Во овој случај обвинети се Никола Груевски, Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и уште девет лица.

Во Основен суд Скопје 1, денес, беше одложено судското рочиште за случајот „Насилство во Општина Центар“, на Специјалното јавно обвинитлество, за 5 и 19 јуни. И овој пат причина за одложување беше потребата обвинетиот поранешен министер за транспорт и врски, Миле Јанакиевски, да присуствува на рочиштето за случајот „Т.Н.Т.“, исто случај на СЈО, кое се случуваше во исто време, ама во друга судница.

Не може, а да не се забележи дека во последно време многу често се случува одложување на судски рочишта, особено оние на СЈО, заради поклопување на термини.

Оваа пракса неминовно укажува за неажурнотста на судот при правење на распоредот на рочиштата.

Во случајот „Насилство во Општина Центар“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште девет лица. Тие се товарат за поттикнување и извршување насилство, кое се случи за време на протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година.

На претходните рочишта, вина за настаните пред општина Центар признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петообвинетиот Јордан Ристевски и добија условни казни.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close