9 C
Скопје

Случај Рено: Влада ќе биде „бескомпромисна” за „зачувувањето” на фабриките во Франција

Францускиот премиер Едуард Филип денеска изјави дека владата ќе биде „бескомпромисна” за „зачувувањето” на фабриките на Рено во Франција, доколку производителот на автомобили ја потврди желбата да затвори четири локации во земјата, како што тврди денешното издание на неделникот „Канар аншене”, јави дописникот на МИА.

-Постои форма на одговорност на претпријатието да напредува, да се трансформира, но исто така да се земе предвид реалноста на земјата што го прифаќа и на некој начин го прави да живее”, предупреди премиерот, нагласувајќи дека ако „Рено е глобална компанија”, „неговиот бренд е очигледно француски “.

Прочитајте и...  77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Поврзани вести

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Слободен печат

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Остави Коментар