Случаите на сифилис во Европа се зголемиле за 70% поради сексот помеѓу мажите – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

Случаите на сифилис во Европа се зголемиле за 70% поради сексот помеѓу мажите

Минатиот месец, Светската здравствена организација објави дека околу еден милион луѓе дневно во светот се заразени со сексуално преносливи болести.

Случаите на сифилис во Европа се зголемиле за 70 отсто од 2010 година, главно поради поризичниот секс помеѓу мажите. Ова се наведува во извештајот на Европскиот центар за превенција и контрола на болести цитиран од „Ројтерс“.

Весникот нагласува дека за прв пат од крајот на векот, сифилис се зголемува.

Минатиот месец, Светската здравствена организација објави дека околу еден милион луѓе дневно во светот се заразени со сексуално преносливи болести.

Повеќе од 260.000 случаи на сифилис се регистрирани во Европа од 2007 до 2017 година.

Во 2017 година, тие се 33.000 – повеќе од новите случаи на заразени од ХИВ.

Проблемот варира во голема мера меѓу земјите, како што се Велика Британија, Германија, Ирска, Исланд и Малта каде што бројот на заболните се удвоил, а кај други како Естонија и Романија опаднал за 50 проценти.

Речиси две третини од случаите од 2007 до 2017 се за мажи кои имаат секс со мажи.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close