Случаите на сифилис во Европа се зголемиле за 70% поради сексот помеѓу мажите

Случаите на сифилис во Европа се зголемиле за 70 отсто од 2010 година, главно поради поризичниот секс помеѓу мажите. Ова се наведува во извештајот на Европскиот центар за превенција и контрола на болести цитиран од „Ројтерс“.

Весникот нагласува дека за прв пат од крајот на векот, сифилис се зголемува.

Минатиот месец, Светската здравствена организација објави дека околу еден милион луѓе дневно во светот се заразени со сексуално преносливи болести.

Повеќе од 260.000 случаи на сифилис се регистрирани во Европа од 2007 до 2017 година.

Во 2017 година, тие се 33.000 – повеќе од новите случаи на заразени од ХИВ.

Проблемот варира во голема мера меѓу земјите, како што се Велика Британија, Германија, Ирска, Исланд и Малта каде што бројот на заболните се удвоил, а кај други како Естонија и Романија опаднал за 50 проценти.

Прочитајте и...  Многу важни правила за среќно семејство - Внесете благосостојба и љубов во домот уште денес!

Речиси две третини од случаите од 2007 до 2017 се за мажи кои имаат секс со мажи.

Прочитај повеќе

Стил на неделата: Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик во гимназијата „Корчагин“

Ј.К.Д

Уживајте во малку поинаков вкус – Солена дипломат торта

Слободен печат

Разговор со Стефанија Насеска, модна дизајнерка која шири љубов: Јавните личности треба да имаат повеќе доверба во дизајнерите

Јасмина Кантарџиева Димков

Алергичните да се чуваат од овие билки!

Слободен печат

ВЕЧНА ИНСПИРАЦИЈА: Најубавите цитати од Лујза Хеј, кога ќе му кажете „да“ на животот, и животот ќе ви каже „да“

Слободен печат

Брат и сестра се пронашле по 51 година: Биле оставени во торби кога биле бебиња

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Овие цвеќиња во домот носат љубов, пари и среќа

Слободен печат

Девојка која на протестите во Америка беше погодена со гумен куршум во лице, покажа како изгледа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Со оваа маска за лице ќе изгледате 10 години помлади, а потребни се само две состојки!

Васко Спасоски

Несекојдневен настан во с. Белица: Кучето Медо донесе срнче во семејството Радески (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопете го стомакот за две недели: Почнувајте го секое утро со оваа напивка!

Васко Спасоски

Прсти ќе излижете: Изненадете го вашето семејство денеска со турско ѓомлезе (ВИДЕО)

Васко Спасоски