17 C
Скопје

Словенија во сабота ги отвора ски-центрите: За влез е неопходен негативен тест на коронавирус

Скијачките центри во деветте региони во Словенија повторно ќе бидат отворени од сабота, пишува Танјуг.

Сите скијачи, освен децата помлади од 12 години, ќе мораат да прикажат негативен тест на коронавирус не постар од 24 часа и да ги почитуваат строгите правила за јавно здравје, пренесува СТА.

Менаџерите на ски-центрите можат да организираат тестирање на лице место или едноставно да побараат од скијачите да прикажат негативен тест направен во Словенија.

Ако ситуацијата продолжи да се подобрува, во иднина може да се прекинат барањата за тестирање.

Во големите скијачки центри, меѓу кои Похорје, Рогла и Копе, тестирањето ќе биде организирано на лице место, додека скијалиштето Вогел ќе организира тестирање во Бохињска Бистрица.

Прочитајте и...  Продолжува судењето за организаторите на „27 април“

Поврзани вести

Велешкиот Народен музеј доби седум проекти, четири од музејската и три од галериската дејност

Слободен печат

Српското МНР: Нацрт-извештајот на Европскиот парламент на недопустлив начин ги повикува државите на ЕУ да го признаат Косово

Слободен печат

Многу нејаснотии по „бегството“ на поранешниот прв разузнавач

Слободен печат

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, се друго ќе надоместиме заедно

Слободен печат

Словенечки лекар се заразил после примени две дози од вакцината против коронавирус

Слободен печат

Премиерот на Шведска бара скратување на работното време на рестораните и кафулињата

Слободен печат

Остави Коментар