СЛОВЕНИЈА УШТЕ БАРА ПАРТНЕР Германски гигант повторно ја одбил понудата за заедничка авиокомпанија

Германската авиокомпанија „Луфтханза“ по втор пат ја одбила идејата на Словенија да каже „да“ после пропаѓањето на „Адриа Ервејз“, заедно да основаат нова компанија за воздушен сообраќа, неофицијално дознава љубљански Финанс, пренесува Блиц.

Од „Луфтханза“ и пред неколку недели на словенечкиот министер за економија Здравко Почивалшек му кажале дека не ги интересира да учествуваат во сопственоста на новата авиокомпанија. Меѓутоа, словенечката влада и понатаму инсистира на идејата за нов државен авио-превозник, иако, се наведува во тесктот „Адриа“ лошо работела и додека била во државна сопственост.

Прочитајте и...  Ангела Меркел ќе ја спасува и македонската економија

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат