Словенија испраќа 35 полицајци во Грција за справување со мигрантскиот бран

Синоќа и Хрватска објави дека ќе прати уште еден патролен полициски брод, како помош за грчката полиција во чувањето на поморската граница кон Турција.

Словенија испраќа 35 полицајци во Грција со цел да им помогнат на тамошните власти во заштита на границата и справувањето со бранот мигранти, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Овие 35 ќе бидат дел од 530 припадници на Фронтекс, кој веќе се распоредени на грчко-турската граница.

Синоќа и Хрватска објави дека ќе прати уште еден патролен полициски брод, како помош за грчката полиција во чувањето на поморската граница кон Турција.

Инаку, Владата во Љубљана изминатиов перид набави нови термални камери и опрема која служи за по ефикасно чување на границите.

Прочитајте и...  Спасов: Да ја негуваме традицијата на Кирил и Методиј, да се грижиме повеќе за македонскиот јазик

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат