Словенија бележи дневен рекорд на заразени лица со Ковид од 4 март

Во изминатите 24 часа во Словенија се регистрирани 79 нови случаи на коронавирус што е дневен рекорд од појавата на првиот случај на Ковид-19 во земјата на 4 март, покажуваат најновите податоци на Владата.

Во моментов има 590 активни случаи. Вкупно 33 пациенти се наоѓаат во болници од кои четворица се сместени на интензивна нега, според податоци на страницата covid-19. sledilnik.org.

Словенците вчера не пријавија ниту еден смртни случаи, па вкупниот број на починати лица во земјата остана на 135 починати.

Од појавата на првиот случај на Ковид-19 во Словенија се регистрирани вкупно 3.312 заразени лица.

Прочитајте и...  Полицијата прекинала свадба со 300 гости во Глумово

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар