Словенечките кошаркари пушат, пијат, играат покер и растураат на Игрите во Токио

EPA-EFE/KIYOSHI OTA

Кошаркарската репрезентација на Словенија по првите две кола на олимпскиот турнир во Токио имаат две победи од два натпревари и притоа постигнаа 234 поени. Словенија денеска со 116:81 ја декласира Јапонија, додека во првото коло ја потопи и Аргентина со 118:100 и покажаа дека се кандидати за висок пласман.

И додека за игрите на Лука Дончиќ и останатите кошаркари, медиумите со прави ги креваа во облаци, самите играчи на необичен начин ја прославија победата над Аргентина во првото коло.

Тие во соблекувалната играа покер, и пиеја водка, а дел од нив запилија и цигара.
„Виновник“ за оваа информација е шпанската кошаркарка Кристина Оувиња која ги објави фотографиите на социјалните мрежи.

фото: Instagram/Cristina Ouviña

Но, селекторот на Словенија, Александар Секулиќ, не гледа ништо лошо во однесувањето на неговите кошаркари.
– Ништо не направија спротивно од некакви пропишани правила. Во екипата има одлична атмосфера, хармонија, момците одлично се согласуваат и тоа е се што ме интересира. Не гледам никаков проблем – рече селекторот Секулиќ.

Видео на денот