Словенечките епидемиолози предлагаат воведување на 10-дневен локдаун во земјата

Словенија за време на карантин/ Фото EPA-EFE/IGOR KUPLJENIK

Словенечките епидемиолози и предложиле на Владата итно да реагира на зголемениот број зарази и хоспитализации, а меѓу предлозите е и воведување „целосен локдаун“ на десет дена, објавија денеска локалните медиуми, повикувајќи се на неофицијални информации.

Група експерти за Ковид-19, предводени од епидемиологот Матеја Логар, утрово веќе разговараа за ова со министерот за здравство Јанез Поклукар, а попладне и официјално ќе предложат нови мерки до Владата.

Според „неофицијални, но сигурни информации“, се предлага 10-дневно целосно затворање, а доколку владата одбие, тогаш строга контрола на примената на пропусниците за ковид и забрана за работа на кафеана по 23 часот, работа од дома. за јавниот сектор, објави словенечката новинска агенција СТА.

Меѓу предлозите на епидемиолозите е одржување на спортски манифестации без публика, максимален собир до десет лица, од кои сите мора да бидат вакцинирани или да имаат негативен тест.

Според последните податоци, во словенечките болници има 634 пациенти со Ковид-19, а 158 се на интензивна нега, што е најголем товар на болниците за време на епидемијата од 27 април годинава.

Видео на денот