Словенечкиот премиер Голоб на средба со Зеленски во Киев

Фото Твитер

Словенечкиот премиер Роберт Голоб денеска во Киев се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Голоб му рекол на Зеленски дека Словенија ќе придонесе за повоено закрепнување на Украина, особено на ослободениот град Изум во североисточниот регион Харков, објави словенечката влада на Твитер.

На средбата со украинскиот премиер Денис Шмихал, премиерот Голоб разговараше и за патот на Украина кон приклучување кон Европската унија и НАТО воената алијанса.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот