Словенците кои настрадаа во поплавите сепак ќе имаат пониски сметки за струја

Струја, далноводи / фото: EPA-EFE / MARTIN DIVISEK

Откако Н1 Словенија објави дека поплавените домаќинства мораа да ја платат целата цена на струјата за август и покрај различните ветувања од Министерството за животна средина, клима и енергетика и трговците, од Системскиот оператор на дистрибутивната мрежа сега најавуваат дека попустот на сметките сепак ќе важи до октомври.

Трговците, исто така, ќе им го наплатат износот на корисниците за август. По поплавите министерот за животна средина, клима и енергетика Бојан Кумер и трговците со струја ветија дека најпогодените ќе плаќаат минимална цена на струјата од август до декември. Но, списоците на корисници се уште не беа готови на почетокот на месецот, па трговците месецов испраќаа редовни ценовници. Тоа предизвика реакција, бидејќи клиентите очекуваа попуст врз основа на политички ветувања, а трговците на сметките не пишуваа зошто цените не се намалени, ниту пак дека ќе следи спогодба.

Во интервентниот закон пишуваше дека објектите кои се целосно уништени и каде што не е можно да се добие струја поради оштетување на електричните инсталации се ослободени од плаќање на сметките за струја во целост (и потрошена енергија и мрежни давачки и придонеси).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот