Словачките лекари во понеделник ќе одлучат дали ќе треба Фицо да биде испратен во Братислава

Роберт Фицо / Фото EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Словачките лекари ќе се состанат во понеделник за да ја проценат здравствената состојба на премиерот Роберт Фицо и да разговараат за можноста за негово транспортирање од Банска Бистрица до главниот град Братислава, објавија локалните медиуми во петокот.

Фицо останува во сериозна, но стабилна состојба и може малку да зборува, изјави во четвртокот новоизбраниот претседател на земјата Петер Пелегрини, еден ден по обидот за атентат што предизвика шокантни бранови низ Европа.

Локалните медиуми објавија дека во понеделник ќе се состане медицински совет за да ја процени неговата состојба и да одлучи дали тој може да биде транспортиран од централниот словачки град Банска Бистрица во Братислава. Веб-страницата aktuality.sk ја препиша оваа информација на директор на болница.

Пукањето беше првиот голем обид за атентат врз европски политички лидер повеќе од 20 години и наиде на меѓународна осуда. Политичките аналитичари и пратениците велат дека тоа ја разоткри сè пофебрилната и поларизирана политичка клима и во Словачка и низ Европа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот