СЛОБОДЕН УДАР: Британски рецепт за мир во болниците

Родителите не ми беа баш најсреќни кога ќе им кажев дека ќе одам на стадион за да гледам фудбал. Најпрво се накострешуваа, потоа се намрштуваа, а на крај почнуваа да негодуваат и да ме премислуваат во намерата. Не дека имаа нешто против фудбалот, туку, едноставно, сметаа дека стадионите не се најбезбедните и најсоодветните места за еден средношколец.

И секогаш ја слушав истата приказна. Обично започнуваше со немирите на „Максимир“ во 1990 година, а завршуваше со англиските хулигани кои оделе на стадион само за да се тепаат. Сепак, колку и да ми зборуваа, јас никогаш не гледав логика во нивната загриженост, па честопати знаев само да им кимнам со главата и да ги прелажам дека натпреварот ќе го гледам во кафуле. И сѐ беше супер до моментот кога една вечер камерманот на МТВ решил да ги сними токму моите дебели образи како се тресат на трибините. Се сеќавам дека од следниот ден веќе не смеев да гледам фудбал ни на телевизија.
Туку, друго ми беше муабетот. Пред некој ден ги гледав лекарите како протестираат поради насилството во болниците. Се пожалија дека не се чувствуваат безбедно на своето работно место, а се заканија и дека нема никого повеќе да лекуваат ако пациентите продолжат физички да се пресметуваат со нив. Зјапам во телевизорот и се чудам каде јас живеам. Порано беа озлогласени стадионите, а сега болниците и амбулантите.

Прочитајте и...  Писма од Лондон: Советникот

Што е следно? Насилство во градинките, во игротеките или во старечките домови?

Сепак, решение на проблемот постои, а единствено што треба да се направи е да се најде некој „од мајка роден” за да го спроведе. Исто како што Британија успеа да се справи со хулиганите на стадионите. Со најригорозни казни, дури и за најситни прекршоци. А што би било најригорозно за еден хулиган, освен да му доделиш доживотна забрана за присуство на кој било стадион во државата?! Персона нон грата! Чао за насилството!

Истиот рецепт треба да се примени и за насилниците во нашите болници. Си направил инцидент? Си му удрил тупаница на лекарот? Чао! Доживотна забрана за лекување во државно здравство. Оди после нека те лекува ветеринар!

Прочитајте и...  Европа и просперитет, или повторно празна конзерва

Прочитај повеќе

Европа и просперитет, или повторно празна конзерва

Ненад Јовановиќ

Доста трпиме!

Писма од Лондон: Советникот

Слободен печат

Меур од незнаење и простотилак

Мирослав Грчев

Пожарот на кризата и професионалното новинарство

Самуел Жбогар

Политичко лицемерие и добрососедство

Ивица Челиковиќ

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Владата во 2016 година дала амин директорите на Пошта да си земаат бонуси по 5.700 евра?!

Џандарско мочуриште

Сашо Орданоски

Испиj едно кафе, спаси ја економијата

Срѓан Ивановиќ

Недоследност, неодговорност, незрелост… и скандали

Џабир Дерала

Огромна брука за САД

Сашо Орданоски

Избори под маска во Градскиот сојуз на пензионерите

Мендо Димовски