„Слободен печат“ продолжува да „лови“ (не)урбана опрема: Клупи со птичји измет, освен пред Уставен, затекнавме и кај Беко

„Слободен печат“ продолжува да ги „лови“ уништените клупи и тротоари низ Скопје. Со цел да ги поттикнеме локалните власти да се фатат за работа, и да го дотераат Скопје, како што личи за една метропола, се упативме на неколку локации. Еве што затекнавме.

Клупите кај Беко полицијата
патека пред црква Пресвета Богородица
Патеката пред Кривичен и Граѓански суд

Го прашавме таткото на Градот, Петре Шилегов, зошто се забележува отсуство на службите за одржување на јавните површини.

– Може да има определени места каде што состојбата на јавниот простор не е во онаква кондиција, во каква што веројатно би требало да биде. Меѓутоа, ние и да сакаме, не можеме да стигнеме насекаде да вршиме контрола. Не се тоа состојби кои се случиле во последнава една или две години, туку од порано. Мора да се направи систем со кој ќе се одржуваат јавните простори – нѝ одговори Шилегов.

Прочитајте и...  Белата куќа ќе побара дополнителни пари од Конгресот за борба со коронавирусот
Патеката кај МНР

И после три години поминати од Шарената револуција, на објектот на Уставен суд се уште се забележуваат траги од боите. Од судот вчера во допис за „Слободен печат“ информираа дека наскоро ќе биде отстранета бојата.

„Во однос на оштетениот влез, во тек сме на преговори за негово чистење од нанесената боја“, велат од Судот.

Уставен суд

Прочитај повеќе

Виена: Во ресторан се степале 50 членови на едно семејство, полцијата морала да бара засилување

Слободен печат

Јавноста бара оставка од водителот, кој победата на Сандерс во Невада ја спореди со напредувањето на нацистите во Европа

Слободен печат

Курти: Целиме кон организирање заеднички владини седници со Македонија и Црна Гора

Слободен печат

САД: Стапува на сила антиимигрантско правило засновано на застарен колонијален закон

Слободен печат

Несекојдневни слики од Јужна Кореја: Илјадници луѓе чекаат ред за да купат маски (ВИДЕО)

Слободен печат

Куќата во која пораснал Доналд Трамп повторно на продажба – цената непозната (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

2 + шест =

Прочитај повеќе

Уапсен капетанот на авионот што се распадна на три дела во Истанбул

Слободен печат

Словенија е подготвена да ги затвори границите ако се зголеми ризикот од коронавирусот

Слободен печат

Белата куќа ќе побара дополнителни пари од Конгресот за борба со коронавирусот

Слободен печат

ХИВ позтивни жени во Јужноафриканската Република биле стерилизирани без нивна согласност

МИА Агенција

Исламски џихад го прекина огнот со Израел

Слободен печат

Кинескиот амбасадор во Москва тврди: Кина има вакцина за новиот коронавирус

МИА Агенција