6 C
Скопје

„Слободен печат“ им го честита празникот Свети Сава на припадниците на српската заедница

„Слободен печат“ на сите припадници на српската заедница во Македонија им го честита празникот Свети Сава.

Свети Сава беше првиот српски архиепископ, влијателен дипломат, а Српската православна црква го прославува и како свој основач.

Поради својата духовна и просветителска дејност Свети Сава е еден од најзначајните темели на српската национална и културна самобитност, а има и свое место и во верувањата и традицијата на на македонскиот народ.

Ги измируваше Србите со соседните народи, денеска е Свети Сава, архиепископ Српски

Прочитајте и...  Почнаа дискусиите за полесно аплицирање и исплата на поддршката за производствените компании

Поврзани вести

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Слободен печат

Остави Коментар