10 C
Скопје

Слики кои ги запалија социјалните мрежи: Верниците во Белград на колена пред црквите (ФОТО)

Празничните денови треба да ги поминеме во мир и молитва, а бидејќи е на сила вонредна состојба во земјата и во регионот, на верниците не им е овозможено да присуствуваат на литургиите.

Луѓе чекаат ред за влез во црквата Св. Недела во Белград, Србија / 17 април 2020 / Фото: EPA-EFE/KOCA SULEJMANOVIC

Сепак, голем број луѓе се забележани во и околу црквите.

Некои од луѓето се забележани како се молат пред црква, а голема бура во јавноста во Србија предизвикаа слики од луѓе кои се молат на колена, пренесува Блиц.рс.

„Спуштањето до земја во нашата вера се практикува само пред Велигден“, пишува еден корисник на Твитер, објавувајќи фотографија од верници кои се молат во црква.

Неколку вакви слики од групи на луѓе кои се молат пред цркви биле забележани во неколку Белград, но и во други градови во Србија.

Прочитајте и...  Трпеновски: ДКСК ќе го прегледа целиот случај со Рашковски

Коментарите за нив се најразлични, а некои алудираат на тоа дека ваквото молење потсетува на Ислам, додека малкумина од нив констатираа дека моливата на колена се практикува и во православната вера.

Погледнете ги сите фотографии на Блиц.рс.

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар