Сликата на Пикасо продадена за 103,4 милиони долари за помалку од 20 минути

epa-efe
epa09152178 Art handlers pose with the work 'Femme assise pres d'une fenetre (Marie-Therese)' by Pablo Picasso (L) and 'Composition: No. II, with Yellow, Red and Blue' by Piet Mondrian (R) at a media preview at Christies auction house in London, Britain, 22 April 2021. The 20th Century Evening Sale takes place in New York on 13 May 2021. EPA-EFE/NEIL HALL

Сликата на Пабло Пикасо насловена „Woman sitting by a window (Marie-Therese)“ е продадена за 103,4 милиони долари во четвртокот на аукцијата одржана во аукциската куќа „Christie’s“ во Њујорк.

Платното од 1,46 м на 1,14 м, насликано во 1932 година, беше продадено по 19-минутна борба меѓу колекционерите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Christie’s (@christiesinc)

Делото, на кое е претставена љубовницата и муза на Пикасо, Мари-Терези Валтер, беше продадено речиси за двојно поголема сума од првичната проценка дадена од аукциската куќа, што беше 55 милиони долари.

Продажбата ја потврдува виталноста на пазарот за уметност, кој всушност не страдаше од пандемијата, но и од посебниот статус на Пабло Пикасо (1881-1973).

epa-efe
EPA-EFE/NEIL HALL

Истата слика купил само осум години на продажба во Лондон за 28,6 милиони фунти или околу 44,8 милиони долари, пренесуваат агенциите.

Видео на денот