Следната седмица средба Макрон-Меркел во Париз

epa09283615 French President Emmanuel Macron (L) and German Chancellor Angela Merkel (R) arrive to give a news statement in Berlin, Germany, 18 June 2021. President Macron and Chancellor Merkel met for bilateral talks. EPA-EFE/AXEL SCHMIDT / POOL

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел ќе се сретнат на 16 септември во Елисејската палата, седиштето на францускиот претседател.

Двајцата лидери ќе се состанат за да разговараат, меѓу другото, за ситуацијата во Авганистан.

Во соопштението се додава дека другите теми за дискусија ќе се движат од ситуацијата во Шахел до претстојното француско претседателство со Европската унија.

извор МИА

Видео на денот