Следете ВО ЖИВО: НАСА ќе лансира ровер на Марс (ВИДЕО)

НАСА во понеделникот даде зелено светло за лансирање на роверот на шест тркала од новата генерација „Упорност” (Perseverance) кон Марс, каде што роверот ќе бара траги од микроби, кои можеби ја населувале планетата пред повеќе од три милијарди години, односно ќе ги истражува трагите од потенцијалниот некогашен живот. 

„Подготвени сме за лансирање“, рече челникот на вселенската агенција НАСА Џим Бриденстин.

Лансирањето ќе биде од Кејп Канаверл на Флорида во седум часот и 50 минути по локално време, односно 13.50 по средно европско време, а ќе се изврши од Кап Канаверал на Флорида со помош на ракетата Атлас В. Роверот на Марс треба да пристигне во февруари следната година.

Прочитајте и...  Стравична снимка од црква во Бејрут: Среде свадбената церемонија се затресе, луѓето бегаа во паника (ВИДЕО)

„Претходните американски ровери покажаа дека на Марс е постојат поволни услови за живот – јаглерод, вода и поволна клима. Но сè уште не знаеме дали имало живот на Марс и оваа мисија наречена Марс 2020, ќе се обиде да одговори на тоа прашање. Ова е деветтипат да слетуваме на Марс, имаме искуство“, изјави Бриденстајн од НАСА. Мисијата чини 2,4 милијарди долари.

Следете во живо:

Прочитај повеќе

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат