4 C
Скопје

Следете ВО ЖИВО: НАСА ќе лансира ровер на Марс (ВИДЕО)

НАСА во понеделникот даде зелено светло за лансирање на роверот на шест тркала од новата генерација „Упорност” (Perseverance) кон Марс, каде што роверот ќе бара траги од микроби, кои можеби ја населувале планетата пред повеќе од три милијарди години, односно ќе ги истражува трагите од потенцијалниот некогашен живот. 

„Подготвени сме за лансирање“, рече челникот на вселенската агенција НАСА Џим Бриденстин.

Лансирањето ќе биде од Кејп Канаверл на Флорида во седум часот и 50 минути по локално време, односно 13.50 по средно европско време, а ќе се изврши од Кап Канаверал на Флорида со помош на ракетата Атлас В. Роверот на Марс треба да пристигне во февруари следната година.

Прочитајте и...  Во кои намирници „се крие“ цинкот?

„Претходните американски ровери покажаа дека на Марс е постојат поволни услови за живот – јаглерод, вода и поволна клима. Но сè уште не знаеме дали имало живот на Марс и оваа мисија наречена Марс 2020, ќе се обиде да одговори на тоа прашање. Ова е деветтипат да слетуваме на Марс, имаме искуство“, изјави Бриденстајн од НАСА. Мисијата чини 2,4 милијарди долари.

Следете во живо:

Поврзани вести

Американскиот претседател Џо Бајден, ја „отследи“ манекенката Криси Тајген на „Твитер“

Слободен Печат

Крис Џенер по стапките на нејзините ќерки: Основа свој бренд за убавина

Слободен Печат

Феномен „интерактивно сонување“: И во најдлабок сон умот има моќ да одговара на прашања

Слободен печат

Модниот дизајнер Александар Венг обвинет за сексуално вознемирување

Слободен Печат

Калифорниската сорта е позаразна и поотпорна на вакцини

Слободен печат

ВИДЕО | Дигидог, робот куче: Необична и малку застрашувачка помош на полицијата на Њујорк

Слободен печат

Остави Коментар