Славниот Хари Потер им ја продаде својата куќа на родителите: Скржавeц или малверзации со законот?

Profimedia
Profimedia

Ѕвездата на серијалот „Хари Потер“, славниот британски актер Даниел Редклиф (31), веќе 20 години се „бори“ со славата и милионските приходи, уште откако беше момче. Но, се чини дека парите никогаш не се доволни, па многу светски медиуми ги забавува веста дека актерот ја продал куќата вредна 2 милиони долари на сопствените родители.

Станува збор за луксузна недвижност во Мелбурн, која прво, уште во 2004 година, ја купила агенција за недвижности во сопственост на неговите родители, а актерот официјално станал сопственик во 2007 година, кога станал полнолетен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daniel Radcliffe (@daniel9340)

Куќата има две спални соби, работна соба, две бањи, гаража за два автомобила, голема дневна соба со отворен план, балкон и одличен поглед, но Редклиф таму ретко престојувал и затоа одлучил да ја продаде.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daniel Radcliffe (@daniel9340)

Како што пишуваат австралиските медиуми, тој добил три понуди, а потоа се одлучил за купувачите кои ги познава од претходно и на кои им верува – неговите родители. Тој им ја отстапил недвижноста за 2 милиони долари и стана предмет на разни шеги на интернет. И додека за некои тој е „скржав“, други, пак, сметаат дека зад оваа необична трансакција има потенцијално и малверзации со тамошниот закон.

Видео на денот